Եվրանեսթի ԽՎ հանձնաժողովի անդամներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները փետրվարի 22-ին այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ,  ծաղկեպսակ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի ներկայացուցիչները եղան Ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան Հայոց Մեծ եղեռնին առնչվող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։
Եվրանեսթի ԽՎ Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի համանախագահ Լայմա Լյուչիա Անդրիկիենեն նշեց. «Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում կազմակերպիչներին, որ մեզ հնարավորություն ընձեռվեց մեր հարգանքի տուրքը մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին»։
Տիկին Անդրիկիենեն գրառում թողեց Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում. «Հայ ժողովուրդը վայելում է մեր հարգանքը, եւ մենք նրա կողքին ենք։ Մենք պետք է բուժենք հայ ժողովրդի վերքերը»։

Члены комиссии ПА Евронест посетили Цицернакаберд
22 февраля члены Постоянной комиссии по социальным вопросам, вопросам образования, культуры и гражданского общества  Парламентской Ассамблеи (ПА) Евронест посетили Цицернакаберд, возложили венок к мемориалу Геноцида армян, почтив молчанием память полутора миллионов безвинных   жертв.
Представители ПА Евронест посетили музей Геноцида армян, ознакомились с материалами и документами, касающимися преступления века.
Сопредседатель Постоянной комиссии по социальным вопросам, вопросам образования, культуры и гражданского общества  ПА Евронест Лайма Лючия Андрикиене отметила: “Выражаю свою глубокую благодарность организаторам, давшим нам возможность почтить память безвинных   жертв”.
Г-жа Андрикиене внесла запись в Книгу почетных гостей музея Геноцида армян: “Армянский народ пользуется нашим уважением, и мы рядом с ним. Мы должны залечить раны армянского народа”.